Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv
  Publicēts: 2018-03-09  14:03:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

   

Šā gada februārī apritēja trīs gadi, kopš ekspluatācijā nodotas Ogres pilsētas jaunās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kuru būvniecībā savulaik ieguldīti 5 miljoni eiro, informē pašvaldības aģentūras “Ogres namsaimnieks” Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu nodaļas vadītājs Alberts Vilcāns.

Līdz ar to noslēdzies arī savulaik uz diviem gadiem dotais, bet tad par vienu gadu pagarinātais būvnieka sniegtās garantijas laiks, kas ļāvis tam atgūt “iesaldēto” drošības naudu pusmiljona eiro apmērā. Aizvadīto gadu laikā par būvnieka līdzekļiem novērstas ekspluatācijā konstatētās problēmas un izbūvēta papildus ventilācija, ka ļauj nodrošināt atbilstošus apstākļus priekššattīrīšanas ēkā. Vēl divus gadus turpināsies Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) uzraudzības periods, kura laikā pārbaudes visticamāk veiks gan VARAM, gan Eiropas komisijas pārstāvji.

Attīra arī no fosfora

A.Vilcāns, kurš Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu nodaļu vada jau vairāk kā gadu, atklāj, ka pirms 40 gadiem savu karjeru sācis tieši notekūdeņu attīrīšanas jomā. Bijis liecinieks Ogres pilsētas veco attīrīšanas iekārtu būvniecībai un strādājis tajās pēc to pabeigšanas. Kopš tiem laikiem attīrīšanas tehnoloģijas mainījušās minimāli un arī toreiz prasības notekūdeņu attīrīšanas jomā tikušas izpildītas. “Vienīgais, ko nespēja vecās iekārtas bija notekūdeņu attīrīšana no fosfora, kas sastopams dažādos tīrīšanas līdzekļos. Nonākot līdz jūrai, fosfors veicina tās aizaugšanu ar zilaļģēm, tādēļ Eiropas Savienības direktīvas nosaka, ka tik lielām pilsētām kā Ogre, kuru iedzīvotāju skaits pārsniedz 25 tūkstošus, notekūdeņi jāattīra arī no fosfora. Attīrīšanai no fosfora izmanto gan bioloģiskas, gan ķīmiskas metodes,” stāsta A.Vilcāns. 

Katrs savā vietā

Šis gan nebija vienīgais pamatojums jauno attīrīšanas iekārtu būvniecībai, kurā ieguldīti ievērojami Eiropas fondu līdzekļi. Veco iekārtu ekspluatācija bija daudz dārgāka, nekā tagadējo. Jaunajās iekārtās strādā tikai 11 cilvēki kādreizējo 20 vietā un arī notekūdeņu attīrīšanas izmaksas ir ievērojami zemākas, tālu atpaliekot no veco iekārtu ekspluatācijas laikā piemērotā tarifa. Turklāt jauno iekārtu darbības laikā ne reizi nav pārkāpti notekūdeņu attīrīšanas normatīvi. A.Vilcāns ir pārliecināts, ka Ogres notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ir vienas no labākajām Latvijā. Lai nodrošinātu to optimālu darbību, izdevies piesaistīt pietiekami kvalificētus un pieredzējušus speciālistus. “Katrs ir savā vietā un lieku cilvēku te nav,” pārliecināts nodaļas vadītājs.

Ik nedēļu saražo 50 tonnas dūņu

Liels sasniegums ir jauno iekārtu darbības laikā noslēgtais līgums par notekūdeņu attīrīšanas procesa gala produkta – dūņu – utilizāciju. Ik nedēļu saražotās 50 tonnas tiek nogādātas gan SIA „Ķilupe” atkritumu pārstyrādāšanas poligonā, gan Iecavā, kur no tām ražo biogāzi. Notekūdeņu attīrīšanas rezultātā iegūtās dūņas tālāk var izmantot lauksaimniecībā. Tiesa gan, šādas dūņas kā mēslojumu parasti neizmanto pārtikas produktu audzēšanā. Līdz ar to dūņas vairs netiek ilgstoši uzglabātas attīrīšanas iekārtu teritorijā, kā tas noticis veco attīrīšanas iekārtu darbības laikā, kad dūņu sadalīšanās rezultātā radītā spēcīgā smaka reizumis sasniegusi pat Ogres pilsētas centru. 

Galvenie “darbarūķi” - mikroorganismi

Diennaktī iekārtas kopumā attīra apmēram 3500 kubikmetrus notekūdeņu. Galvenie notekūdeņu attīrīšanas “darbarūķi” ir mikroorganisimi, kuru populācijas uzturēšana iekārtās ikdienā ir galvenais speciālistu uzdevums. Un tieši tie notekūdeņu attīrīšanu padara par pilsētas komunālās saimniecības vissarežģītāko posmu. Katru dienu tiek veikta rūpīga procesa analīze un kontrole, lai dūņu “fermā” nodrošinātu optimālus apstākļus. Notekūdeņu attīrīšanā izmantotie mikroorganismi bez nepieciešamās skābekļa padeves nevar izdzīvot vairāk par divām stundām, no svara arī gaisa un ūdens temperatūra iekārtās un daudzi citi faktori. Pastāvīgi tiek sekots arī mikroorganismu populācijai iekārtās, nepieciešamības gadījumā tos piebarojot. 

Attīrīšanas iekārtu iemītnieces - pīles

Pateicoties ūdens temperatūrai, kas nekad nenoslīd zem +7 grādiem, notekūdeņu attīrīšanas tvertnes kā ziemas mītni izvēlējies vairāk kā pustūkstotis gājputnu – pīles. Te tās regulāri uzrauga ornitologi. Bagātīgā pīļu populācija savukārt pievilina lapsas, kas spriežot pēc sniegā redzamajām pīļu spalvām, te tikušas pie ne vienas vien gardas maltītes.

   

   

 




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības