Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2010-01-26  20:45:00 / Izglītība
 
 Ziņot redakcijai  

Mēnešiem ilgā sarakste starp Ogres bērnudārzu audzēkņu vecākiem un novada domi, un diskusija ar SIA "Fazer Amica" pārstāvjiem šodien, šķiet, sasniedza kulmināciju - konstruktīvu sarunu par ēdināšanas maksu bērnudārzos.

   

Tikšanos, ko sarīkot vecāki lūguši apmēram pirms mēneša, vadīja Ogres novada pirmsskolas izglītības darba vadītāja Inese Ādmine. "Fazer Amica" pārstāvēja uzņēmuma rīkotājdirektors Aigars Kaugars, uzņēmuma finanšu direktore Anita Gleizde un struktūrvienību direktore Gunita Lūse, bet Ogres novada domi - priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs un viņa vietniece izglītības jautājumos Vita Pūķe. Lai pārrunātu sāpīgos jautājumus, Ogres kultūras centra mazajā zālē pulcējās dažādu Ogres bērnudārzu audzēkņu vecāki.

Dienas kārtībā viens jautājums
Vecāki norādīja, ka dienaskārtībā pēc būtības ir tikai viens jautājums - kā samazināt maksu par ēdināšanu, ņemot vērā, ka citu pašvaldību bērnudārzos tā ir krietni zemāka? Piemēram Jūrmalā tā ir Ls 1.60, Rīgā Ls 1.40, Ikšķilē Ls 1.20, Lielvārdē Ls 1.20. Ogrē maksa joprojām ir Ls 1.80., kas esošajos ekonomiskajos apstākļos ir ļoti smaga nasta daudzām pilsētas ģimenēm. Tā kā šobrīd SIA "Fazer Amica" nodrošina ēdināšanu piecos no sešiem pilsētas bērnudārziem - "Zelta Sietiņš", "Cīrulītis", "Saulīte", "Dzīpariņš" un "Strautiņš" - šis uzņēmums saņēmis vislielākos vecāku pārmetumus. Vecāki atkārtoja jau iepriekš izskanējušo prasību - cenu samazināt līdz 1.50 dienā.

Cenas pieauguma vēsture
Tikšanās ievadā "Fazer Amica" pārstāvji vecākiem skaidroja uzņēmuma cenu politiku. Uzvarot domes rīkotajā konkursā, "Fazer Amica" ēdināšanas pakalpojumus Ogres bērnudārzos sāka sniegt 2006.gada janvārī. Sākumā maksa bija Ls 1.30. No šīs summas vecāki maksāja Ls 1.25. bet Ogres novada dome piedalījās ar līdzfinansējumu, piemaksājot 5 santīmus dienā par katru bērnu. 2007.gada janvārī ēdināšanas maksa pieauga līdz Ls 1.55. 2008.gada septembrī cena pieauga jau līdz Ls 1.90. un domes līdzfinansējums vairs netika piešķirts. Pagājušā gada janvārī līdz ar PVN kāpumu maksa palielināta vēl par 5 santīmiem, bet gada beigās pēc uzstājīgiem vecāku lūgumiem cena īsā laikā samazināta līdz Ls 1.80.

Izejvielu pašizmaksa - 73 santīmi
No vecāku samaksātā Ls 1.80, ēdienu izejvielu iegādei "Fazer Amica" tērējot apmēram Ls 0.73. Klāt nākot izmaksas par iekārtu iegādi un uzturēšanu, pavāru algām un citi izdevumi. Sanitāro normu izpildei tiekot tērēts apmēram 2.1% jeb Ls 0.03. Citas izmaksas (remonti, investīcijas, virtuves inventārs, telekomunikācijas u.c.) sastādot 9.3%, jeb Ls 0.14. Būtisku daļu - 31 santīmu uz vienu bērnu dienā - sastāda PVN, pēc kā nomaksas "Fazer Amica" rīcībā paliek vien Ls 1.49. Uzņēmuma peļņa uz katru bērnu esot 5 santīmi dienā, jeb 100 - 150 lati mēnesī no viena bērnudārza. Jāatpelna arī ieguldījumi, kurus veikt "Fazer Amica" uzņēmusies, uzvarot pašvaldības rīkotajā iepirkumā. Uzņēmumam Ogres bērnudārzos jāgulda Ls 88 169. Līdz šim ieguldīti jau Ls 55 073, vēl jāiegulda 33 tūkstoši latu. Izmaksas ietekmē arī bērnu apmeklējums, kas rudens sezonā ir vidēji 61%. Daudziem bērniem neizmantojot ēdināšanas pakalpojumus, sarūk arī kopējie uzņēmuma ienākumi, taču izmaksas daudzās pozīcijās, piemēram, personāla algošanā, nemainās. Lielas grūtības uzņēmumam sagādā  arī vecāku parādi, kas šobrīd sasniedz jau 12 tūkstošus latu. Dome gan sedz uzņēmuma komunālās izmaksas Ogres bērnudārzos.

Nepieciešams līdzfinansējums
"Fazer Amica" pārstāvji apgalvo, ka tieši viņi bērniem piedāvā vislētāko pakalpojumu salīdzinot ar citiem ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem. "Fazer Amica" nevarot atļauties tikpat zemu cenu, kā iepriekšminētās pašvaldības, jo, atšķirībā no tām, Ogres novada dome nepiedalās ar līdzfinansējumu. "Fazer Amica" arī apgalvo, ka Jūrmalas, Ikšķiles, Lielvārdes un Rīgas pašvaldības ēdināšanu bērnudārzos līdzfinansē ar apmēram Ls 1.20 - 1.40 dienā. Tātad faktiskās ēdināšanas izmaksas šajās pašvaldībās esot krietni lielākas, nekā vecāku maksātā summa. Vecāki gan iebilda, ka pārtikas cenas šobrīd nokritušas vismaz 2007.gada līmenī, kad "Fazer Amica" Ogres bērnudārzos vēl ēdināja par Ls 1.55., un vēlējās zināt, kādēļ tā šobrīd nevarētu maksāt tikpat? A.Gleizde apgalvoja, ka, ēdinot par 1.55, uzņēmums strādājis ar lieliem mīnusiem un lūgumi paaugstināt maksu ilgu laiku nav guvuši domes atbalstu.

Bērnudārzu uzturēšana ir dārga
E.Bartkevičs norāda, ka pagājušajā gadā Ogres bērnudārzu uzturēšanai tērēti 1 820 000 latu no pašvaldības budžeta, bet jaunais bērnudārzs "Riekstiņš", ko plānots atklāt jau šoruden, šo summu palielinās vēl par 200 000 latu. Pilsētas bērnudārzu sistēma tiek uzturēta uz pārējo izdevumu samazinājumu, tajā skaitā ceļu uzturēšanas rēķina un, nodokļu ieņēmumiem strauji sarūkot, vecākiem nākotnē var nākties maksāt ne vien par bērnu ēdināšanu, bet arī citiem bērnudārza izdevumiem. Naudu ēdināšanas līdzfinansēšanai varētu atrast vien, kādu no bērnudārziem slēdzot, taču tas nebūtu atbalstāms risinājums, ņemot vērā šābrīža lielo pieprasījumu pēc vietām pirmsskolas izglītības iestādēs. Ilustrācijai E.Bartkevičs šodien piedāvāja vienu bērnudārzu nodot vecāku rokās, domei par to neņemot nomas maksu. "Šobrīd viena bērnudārza uzturēšana pilsētas budžetam izmaksā apmēram 320 tūkstošus latu, neskaitot maksu par ēdināšanu. Tas arī ir iemesls, kādēļ neattīstās privātie bērnudārzi, jo izmaksas ir ļoti augstas," skaidro E.Bartkevičs.

Aicina pieteikties bezmaksas ēdināšanai
E.Bartkevičs norāda, ka bezmaksas pusdienas Ogres bērnudārzos šobrīd  saņem 300 - 320 bērni un vēl tikpat - citās novada izglītības iestādēs. Šim nolūkam vecākiem gan jāpierāda, ka ienākumi uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 90 latus. "Es aicinu, pat pazemīgi lūdzu grūtībās nonākušos vecākus izmantot šo iespēju," uzsver E.Bartkevičs. Viņš arī norāda, ka lētāka ēdināšana šobrīd pieejama Ogresgala bērnudārzā, kur vēl esot brīvas vietas diennakts grupiņās.

"Pārāk liels bars" lai atklātu sīkumus
Vecāki šodien vēlējās zināt par kādām cenām "Fazer Amica" pērk produktus no vairumtirgotājiem. Uz šo jautājumu "Fazer Amica" pārstāvji vairījās atbildēt, aicinot "neiet tik dziļi detaļās" un izpelnoties vecāku kritiku par izvairīšanos no atbildes. Tika arī norādīts, ka tik detalizētus jautājumus "Fazer Amica" tik publiski iztirzāt nevarot. Kaut arī aicināts, uz tikšanos nebija ieradies "Fazer Amica" iepirkumu daļas vadītājs. Arī I.Ādmine atzina sanākušos par "pārāk lielu baru", kura klātbūtnē tādas detaļas nevajadzētu iztirzēt. "Fazer Amica" gan piedāvāja tikties šaurākā darba grupā, kurā tiktu iekļauti arī katra bērnudārza vecāku pārstāvji, lai kopīgi vērtētu izmaksas un kopā ar vecākiem meklētu iespējas samazināt maksu par ēdināšanu. Nekavējoties piesakoties aktīvistiem no vecāku vidus, noteikta arī darba grupas pirmā tikšanās, kas plānota 10.februārī.

Ķīlnieki līdz 2003.gadam?
E.Bartkevičs norāda, ka, saskaņā ar iepirkumu, līgums ar SIA "Fazer Amica" noslēgts līdz 2013.gadam. Tikai tad dome ir tiesīga sludināt jaunu iepirkumu, iespējams, izvēloties citu pakalpojumu sniedzēju. Ja līgumu ar SIA "Fazer Amica" lauž ātrāk, tad ir nepieciešami ļoti nopietni iemesli, pretējā gadījumā pašvaldībai nāktos atmaksāt investīcijas, ko "Fazer Amica" ieguldījusi Ogres bērnudārzos. E.Bartkevičs gan pauda viedokli, ka lētāks pakalpojumu sniedzējs diez vai tiktu atrasts, bet labākos laikos pilsēta varētu ēdināšanas maksu samazināt, piedaloties ar savu līdzfinansējumu.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

> Yee 
2010-01-28  13:01:45
es gan viņu saprotu. Kad dome noslēdza līgumu, cena bija ļoti laba Ls 1.30. Fazers apelējot uz inflāciju to uzcēla līdz 1.95. Tagad mazāk, bet līgums noslēgts līdz 2013.gadam, līdz kuram laužot līgumu, jāatmaksā ieguldījumi + sodanaudas

Yee 
2010-01-28  12:03:27
Bartkeviča domāšanas fenomens, labāk slēgt bērndārzu, nevis veikt pavāru konkursu un izvēlēties veselīgāko , bez pašvaldības līdzfinansējuma un bērnu vecāku aptīrīšanas, bez Pīķenes blatu būšanas.

Tētis 
2010-01-27  20:00:26
Kāpēc Domei atradās nauda dotēt savus deputātus kā Helmaņa kunga cīņas klubu un reklāmu,bet priekš bērnu dārza bērniem naudas nav? Kāpēc tad citās pašvaldībās nauda atrodas,bet Ogres pašvaldībā tādas nav ,kā teica Bartkeviča kungs.Tas tikai norāda kad Ogres novada deputāti neprot rīkoties ar finansēm.Un FA tad patiešām jau to investēto naudu par iekārtām,ir atpelnījuši no vecākiem,pēc viņu pašu teiktā,tad kāda runa var būt par naudu ko vajadzētu atmaksāt,ja atrodas cita firma kas varētu barot. Vecāki turēsimies un turpin;āsim iesākto cīņu ar Ogres novada patvaļām.

daži interesanti jautājumi 
2010-01-27  17:43:12
kāpēc pieauguša cilvēka pusdienas kafejnīcā maksā tikpat cik ēdināšana Ogres bērnudārzā? Vai tad kafejnīcai nav jāmaksā nodokļi un darbinieku algas? Ak jā un kafejnīcai pašai jāmaksā par komunālajiem pakalpojumiem un telpām par ko Fazer nemaksā. Tātad FAZER ARGUMENTI NEIZTUR KRITIKU, bet ar nepacietību gaidīsim jaunu skaidrošanos

arī vecāks 
2010-01-27  16:59:42
Tad jau arī skolēnu vecākiem jālūdz pašvaldība līdzfinansēt skolas pusdienas... Un vispār nav, ko brēkt. Tie vecāki, kurubērniem vietas bērnudārzā nepietiek, maksā daudz dārgāk, jo jāalgo arī auklīte, kas mazo pieskata un ēdienu viņam sagatavo. Tā ka tas vien, ka bērns ir bērnudārzā un ka viņa uzturēšanās tur izmaksā nieka 1,83 dienā, jau ir liela priekšrocība. Par dārgu? Visas iespējas dot vietu citiem.

Zenta 
2010-01-27  16:45:03
Kāpēc pašvaldībai būtu jāatmaksā līdzekļi par ieguldītajām investīcijām, par ko vecāki jau ir samaksājuši? Lasu:No vecāku samaksātā Ls 1.80, ēdienu izejvielu iegādei "Fazer Amica" tērējot apmēram Ls 0.73. Klāt nākot izmaksas par iekārtu iegādi un uzturēšanu, pavāru algām un citi izdevumi. Sanitāro normu izpildei tiekot tērēts apmēram 2.1% jeb Ls 0.03. Citas izmaksas (remonti, investīcijas, virtuves inventārs, telekomunikācijas u.c.) sastādot 9.3%, jeb Ls 0.14.

ieva 
2010-01-27  07:15:57
Neticu ka FA 2 gadus strādāja ar mīnusiem. U vēl treknajos gados. Vai tā var būt, ka tikai tagad, dižķibeles laikā firmai izdodas kaut ko nopelnīt un vai tas ir atbalstāmi

lielais bars 
2010-01-26  21:56:45
hmm... 73 santīmi dienā... beidzot runājam skaidru valodu

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības