Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2011-03-10  07:12:00 / Ekonomika
 
 Ziņot redakcijai  

Pēdējos 4 mēnešos maksātnespēja pasludināta gandrīz tik pat lielam skaitam privātpersonu, kā iepriekšējo 3 gadu laikā, informē Kredītņēmēju asociācijas pārstāvis, ogrēnietis Jānis Āboliņš.

Kopš 2008.gada 1.janvāra kopumā pasludināta 335 privātpersonu maksātnespēja. No tām līdz Maksātnespējas likuma grozījumiem, kas stājās spēkā pagājušā gada 1.novembrī, pasludināta 180, bet pēc šī datuma - jau 155 personu maksātnespēja. Ogrē kopumā pasludināta apmēram 25 fizisku personu maksātnespēja.

Tik strauju maksātnespējas lietu skaita pieaugumu J.Āboliņš skaidro ar to, ka kopš 2010.gada 1.novembra maksātnespējas process kļuvis krietni lētāks un pieejamāks lielākai sabiedrības daļai. Viņš gan atzīst, ka Maksātnespējas likuma sniegtās iespējas joprojām neizmanto lielākā daļa nopietnās finansiālās grūtībās nonākušo iedzīvotāju. Kā norāda kāds Komercbanku asociācijas pārstāvis, šobrīd līgumā paredzētos maksājumus bankām pat minimālā apmērā vairs nespēj veikt apmēram 30% kredītņēmēju, jeb apmēram 200 tūkstoši privātpersonu. Lielas ir arī cita veida parādu summas, komunālo maksājumu parādi vien valstī sasniedz 160 miljonus latu. Pieaug arī nekustamā īpašuma nodokļa parādnieku skaits. Arī šajos gadījumos, ja privātpersonas parāds sasniedz 5000 latu, var uzsākt maksātnespējs procesu, 4 gadu laikā atbrīvojoties no visām parādsaistībām.

Kamēr Latvijas iedzīvotāji vilcinās, mūsu valsts likumdošanas priekšrocības arvien biežāk izmanto lietuvieši, jo Lietuvas likumdošana neparedz privātpersonu maksātnespēju. Lietuvas privātpersonas var iziet maksātnespēju Latvijā, piereģistrējoties šeit kā nodokļu maksātāji, kas izdarāms, izņemot nodokļu grāmatiņu un, vismaz formāli pusgadu dzīvojot un strādājot Latvijā. Kontrole šajā jomā Latvijā ir daudz vājāka, nekā Lielbritānijā, atzīst J.Āboliņš.

Kaut arī likumdošana paredz izņēmumus, vairumā gadījumu uzsāktie maksātnespējas procesi beidzas ar maksātnespējas pasludināšanu. Atteikts tiek vienīgi tad, ja iedzīvotājam nav maksātnespējas pazīmju vai arī ja viņš nav reģistrēts kā nodokļu maksātājs. Ja iepriekš maksātnespējas procesi pasludināti galvenokārt Rīgā un tās apkārtnē, tad šobrīd tas arvien biežāk notiek no Galvaspilsētas attālākos reģionos.

Turpinot cīņu par kredītņēmēju tiesībām, Kredītņēmēju asociācija tieslietu ministrijai iesniegusi Hipotekārās kreditēšanas likuma projektu, kas paredz Amerikas modeli – visas kredītņēmēja saistības beigtos ar īpašuma atdošanu bankai. J.Āboliņš gan uzsver, ka tieslietu ministrija joprojām nav devusi atbildi, kaut arī pagājis likumā noteiktais termiņš – divi gadi. “Mēs neredzam citas iespējas, tādēļ esam iesnieguši savus priekšlikumus šajā jautājumā visām opozīcijas partijām. Rīkosim atkal piketus pie Saeimas un aktualizēsim šo problēmu,” sola J.Āboliņš.

J.Āboliņš arī aicina tos iedzīvotājus, kuri šobrīd ņem aizņēmumus, ļoti rūpīgi izlasīt līgumu un iespēju robežās konsultēties ar juristu vai kredītņēmēju asociācijas speciālistiem, lai nākotnē izvairītos no zemūdens akmeņiems. Piemēram, savulaik slēgtie līgumi ar Parex banku (šobrīd Citadele banka), paredzējuši līgumsodu 0,75% dienā, kas gadā sastāda 270%. Tas nozīmē, ka, ka 3-4 mēnešos bankai atdodamā summa var dubultoties. Virkne citu banku galvotāju vietā noformē līdzaizņēmējus. Tas nozīmē, ka, aizņēmējam ejot uz maksātnespējas procesu, galvotājs automātiski tiks atbrīvots no saistībām. Savukārt visi līdzaizņēmēji ir tādi paši kredītņēmēji kā jūs, tādēļ viņiem maksātnespējas process jākārto katram atsevišķi.

Jau ziņots, ka, uzsākot maksātnespējas procesu pēc 1.novembra, privātpersonai jāšķiras no 360 latiem. Administratoram pusgada laikā būs jāpārdod maksātnespējīgā manta, taču, ja īpašumā dzīvo nepilngadīgas personas, mantas pārdošanu var atlikt uz vienu gadu, šādi pagarinot arī maksātnespējas procesu. Pārdošana notiek divās izsolēs – ar augšupejošu un ar lejupejošu soli. Ja parādnieka saistības uz maksātnespējas procesa uzsākšanas brīdi būs līdz 100 000 latu, tad maksātnespējas process ilgs 2 gadus, ja vairāk – tad 3,5 gadus. Šajā laikā būs jāmaksā kreditoriem 30% no saviem ienākumiem, bet ne mazāk kā 60 latus mēnesī, jeb ne mazāk kā 30% no minimālās mēnešalgas. Nonākot nopietnās grūtībās norēķināties ar banku, vēlams doties uz konsultāciju pie maksātnespējas speciālista. Pirmā šāda konsultācija maksās 15 latus.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības